Nostrifikace
Krok č. 1 Ověřte si, zda lze Váš doklad nostrifikovat

Nejdříve se ujistěte, zda vůbec můžete Váš doklad nostrifikovat.
Jaký typ dokladů lze nostrifikovat?

Nostrifikovat lze pouze dokončený stupeň vzdělání, tj. základní, střední či vyšší odborné vzdělání. Nostrifikovat lze proto pouze vysvědčení ze základní, střední či vyšší odborné školy, které dokládá dokončení základního, středního či vyššího odborného stupně vzdělání. Toto vzdělání musí být získáno na škole, která byla ve Vaší zemi akreditována ministerstvem školství.
Nostrifikovat nelze: osvědčení o kvalifikaci, závěrečné certifikáty, potvrzení o absolvování rekvalifikačních kurzů atd. Nostrifikovat nelze ani vysvědčení vydaná školou, která není akreditována ministerstvem školství ve Vaší zemi.
Krok č. 2 Zjistěte, kde budete nostrifikovat

Úřad, kde budete nostrifikovat, se obecně nazývá uznávací orgán. Uznávacími orgány jsou školské odbory jednotlivých krajských úřadů, v Praze magistrát hl. m. Prahy.
Na jaký uznávací orgán (krajský úřad či magistrát) se mám obrátit?

Kam se obrátit, pokud nemám v ČR nahlášený pobyt?

Krok č. 3 Obstarejte si veškeré doklady

Jaké doklady musím doložit k žádosti o nostrifikaci?
Seznam dokladů uvádíme ve znění, ve kterém jsou uvedeny na oficiálních stránkách úřadů a ve formuláři žádosti. Po rozkliknutí dané položky naleznete vždy podrobné vysvětlení termínu, popis, jak přesně má doklad vypadat a jak si jej opatříte.
1. vyplněný formulář žádosti

Formulář si stáhnete ze stránek krajského úřadu, kde budete vyřizovat svou nostrifikaci. Seznam jednotlivých úřadů naleznete zde.
2. úředně ověřenou kopii legalizovaného závěrečného vysvědčení vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem

Vysvědčení neodevzdáváte v originále, ale v kopii. Musí jít o kopii legalizovaného vysvědčení. Pravost kopie musí být navíc ověřena českým notářem a přeložená soudním tlumočníkem.
3. úředně ověřenou kopii legalizovaného přehledu absolvovaných předmětů s hodinovou dotací vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem

Stejně tak jako vysvědčení i přehled předmětů musí být legalizován. Odevzdává se jeho kopie, kterou vyhotovil český notář a přeložil ji český soudní tlumočník. Postupujte proto stejně jako u kopie vysvědčení.
Co je přehled předmětů s hodinovou dotací?
Jde o seznam předmětů, které jste během studia absolvovali. Hodinová dotace je počet hodin věnovaných danému předmětu během celého studia.
Jakou má přehled předmětů s hodinovou dotací formální podobu?
Dokument nemá předepsanou podobu. Důležité je, aby obsahoval výpis všech předmětů, které jste absolvovali, a aby u každého předmětu bylo uvedeno, kolik vyučovacích hodin mu bylo věnováno. Může jím být kupříkladu školou potvrzený učební plán školy, z něhož je patrné, jaké předměty byly vyučovány a kolik každému z nich bylo věnováno učebních hodin.
Pokud si nejste jisti, zda Vámi předložený přehled předmětů odpovídá požadavkům, můžete se vždy obrátit na pracovníky Vašeho krajského úřadu a konzultovat s nimi jakékoli nejasnosti.
4. doklad, že škola, kde jste obdrželi vysvědčení, je součástí vzdělávací soustavy Vašeho státu

Škola, na které jste vzdělání získali, musí být institucí akreditovanou Ministerstvem školství státu, ve kterém se nachází. Většinou je tato skutečnost patrná z vysvědčení. Pokud není, vydá Vám takový doklad Ministerstvo školství ve Vaší zemi, které Vaši školu akreditovalo.
5. doklad o zaplacení správního poplatku 1000 Kč

Poplatek můžete zaplatit buď převodem, nebo v hotovosti v pokladně daného krajského úřadu či magistrátu hl.m. Prahy.
Při převodu ze zahraničního účtu musíte dbát na to, aby částka i po převodu měn v aktuálním kurzu přesně odpovídala 1000 Kč. Pokud neodpovídá, krajský úřad platbu nemůže přijmout jako platbu za podání žádosti o nostrifikaci a žádost je považována za nekompletní. Pracovníci krajských úřadů proto doporučují zaplatit poplatek přímo na pokladně krajského úřadu.
6. doklad totožnosti žadatele

Doklad totožnosti je kupříkladu cestovní pas či občanský průkaz.
7. doklad o místě pobytu v ČR

Jako doklad o místě pobytu může sloužit kupříkladu nájemní smlouva nebo kopie cestovního pasu s razítkem cizinecké policie vypovídající o místě Vašeho pobytu.
Pokud nepocházíte ze země EU, musíte se nejpozději do tří dnů po příjezdu do ČR dostavit na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie krajského ředitelství policie ČR a nahlásit zde místo svého pobytu. Nemůžete si vybrat jakékoliv krajské ředitelství. Pobyt musíte vždy nahlásit na krajském ředitelství, které zodpovídá za kraj, ve kterém pobýváte (tj. které je Vám místně příslušné).
Ohlašovací povinnost můžete splnit ve stejné lhůtě též na pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Pracovník cizinecké policie či odboru azylové a migrační politiky orazítkuje Váš pas razítkem. Razítko je důkazem Vašeho nahlášeného pobytu. K žádosti o nostrifikaci pak dodáte pas s razítkem z cizinecké policie či odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Seznam pracovišť Cizinecké policie a odborů migrační a azylové politiky Ministerstva vnitra ČR naleznete na těchto stránkách.
Pokud pocházíte ze země EU, musíte nahlásit svůj pobyt nejpozději do 30 dnů po příjezdu do ČR na pracovišti cizinecké a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.
Co dělat v případě, že v ČR nemám bydliště?

Pokud nemáte v ČR nahlášený pobyt, obraťte se na jakýkoli krajský úřad. Krajský úřad požádá ministerstvo školství o určení místně příslušného uznávacího orgánu. Jinými slovy ministerstvo stanoví na žádost krajského úřadu, na který jste se obrátili, krajský úřad zodpovědný za vyřízení Vaší žádosti o nostrifikaci.
Pokud určuje Váš místně příslušný orgán Ministerstvo školství, proces se prodlouží. Žádost o určení místní příslušnosti nemůžete v žádném případě podat sami, vždy ji musí podat krajský úřad.
Co dělat v případě, že si nemohu opatřit vysvědčení či přehled absolvovaných předmětů s hodinovou dotací?

Pokud nemáte potřebné dokumenty, nemůžete žádat o nostrifikaci.
Pokud jste však držitelem doplňkové ochrany či azylu, chybějící doklady můžete nahradit čestným prohlášením.
Krok č. 4 Žádost odevzdejte

Žádost se všemi dokumenty odevzdejte na krajském úřadu či magistrátu, který jste si vyhledali v kroku 2 (neboli který je Vám místně příslušný).
Odevzdat svou žádost s náležitou dokumentací můžete třemi způsoby.
Vyberte:
1. osobně

Nejjednodušší a nejjistější volbou je dostavit se na příslušný úřad a odevzdat žádost osobně. Pracovník krajského úřadu má totiž možnost projít Vaši žádost se všemi dokumenty, a pokud v ní existují dílčí nedostatky, upozornit Vás na ně.
2. prostřednictvím zástupce, kterému předáte plnou moc
3. korespondenčně

Teoreticky můžete svou žádost vyřídit i korespondenčně, nashromáždit veškeré dokumenty a zaslat je na příslušný krajský úřad či magistrát. Pracovníci krajských úřadů ale tuto variantu příliš nevítají a nedoporučují ji. Pokud se tedy rozhodnete pro tuto možnost, vždy se poraďte s pracovníky příslušného úřadu. Náklady na Vaši nostrifikaci Vám navíc narostou o poštovné.
Vyřizovat nostrifikaci korespondenčně tedy rozhodně nedoporučujeme.
Krok č. 5 Vyčkejte na vyřízení žádosti

V okamžiku, kdy jste odevzdali kompletní žádost se všemi dokumenty, začíná běžet lhůta vyřízení žádosti. Chybí-li některý z dokladů, nebo nemá-li doklad veškeré náležitosti a úřad Vás vyzve k doplnění, lhůta neběží.
Jaká je lhůta vyřízení žádosti o nostrifikaci?

Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je 30 dní, ve zvláště složitých případech se může prodloužit až na 60 dní. Po podání žádosti Vám nezbývá než čekat na vyjádření příslušného úřadu. Doporučujeme, abyste v době, kdy běží lhůta, pečlivě vybírali poštu na adrese, kterou jste uvedli v žádosti, popřípadě zplnomocnili zástupce, který bude přebírat Vaši doporučenou poštu a informovat Vás o ní. Úřad Vás totiž může vyzvat k doplnění informací.
Dotazy o stavu své žádosti proces nijak neurychlíte. Úřad kontaktuje až v okamžiku, kdy po uplynutí 30 dní neobdržíte vyjádření.
Co se děje během lhůty na vyřízení žádosti?

Pracovníci krajských úřadů či magistrátu porovnají, zda se skladba předmětů Vašeho studia a počet vyučovacích hodin věnovaný jejich výuce shoduje se skladbou předmětů a počtem vyučovacích hodin, který se výuce jednotlivých předmětů věnuje v ČR.
Pro Vaši orientaci zde uvádíme graf struktury studia na českých školách.
Konkrétní skladba předmětů a počet hodin věnovaný jejich výuce se samozřejmě liší dle oboru, který jste absolvovali.
Automatické uznávání
Pokud jste absolvovali vzdělání v zemích vázaných bilaterální dohodou (Slovensko, Maďarsko, Spolková republika Německo, Polsko, Slovinsko), pak nebude obsah Vašeho studijního programu ani počet vyučovacích hodin věnovaných jednotlivým předmětům porovnáván. Po předložení všech požadovaných dokumentů Vám bude vydáno osvědčení o vzdělání. Bilaterální dohody se ale nevážou na veškeré typy vzdělání. Pokud jste tedy vzdělání získali ve výše zmíněných zemích, je třeba si pečlivě ověřit, na jaký konkrétní typ vzdělání se tato dohoda vztahuje. Podrobný popis naleznete zde.
Jaký může být výsledek vyřízení mé žádosti?
1. kladné vyřízení žádosti

Pokud se obsah a rozsah Vašeho studijního programu nebude zásadně lišit od struktury studia obdobného oboru v ČR, bude Vaše žádost o nostrifikaci vyřízena kladně. Do 30 dnů od doručení kompletní žádosti na úřad obdržíte rozhodnutí a k Vašemu vysvědčení bude přidána nostrifikační doložka. Vaše vzdělání je oficiálně považováno za rovnocenné obdobnému vzdělání v ČR a Vaše vysvědčení může být užito jako doklad o vzdělání potřebný k přijímacímu řízení na VŠ.
2. nostrifikační zkouška

Pokud pracovníci krajského úřadu či magistrátu shledají dílčí rozdíly v obsahu a počtu vyučovacích hodin věnovaných jednotlivým předmětům, bude Vám nařízena nostrifikační zkouška. Nostrifikační zkouška má kompenzovat chybějící předměty.
Co je nostrifikační zkouška a jak probíhá?
3. záporné vyřízení žádosti

Pokud se Vaše vzdělání výrazně liší obsahem i rozsahem studia od obdobných studijních programů v ČR, bude Vaše žádost zamítnuta.
Co dělat v případě, že je Vaše žádost zamítnuta?

Pokud je Vaše žádost vyřízena záporně, můžete do 15 dnů od doručení vyrozumění podat odvolání k nadřízenému orgánu krajského úřadu nebo magistrátu hl.m.Prahy, tedy k Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy ČR. Odvolání podáte prostřednictvím krajského úřadu nebo magistrátu hl.m.Prahy, který původně vyřizoval Vaši žádost.
Co dělat v případě, že neuspěji ani po odvolání?

Neuspějete-li ani po podání odvolání, nezbývá Vám než studijní obor opět vystudovat v ČR.