Profesní uznávání
Krok č. 1 Ujistěte se, zda se na Vás vztahuje zákon o uznávání odborné a jiné kvalifikace

Na koho se vztahuje zákon o uznávání odborné kvalifikace?
Zákon o uznávání odborné kvalifikace se vztahuje na:
1. občany členských států Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska a jejich rodinné příslušníky
2. osoby s trvalým pobytem na území České republiky a jejich rodinné příslušníky
3. státní příslušníky třetích zemí, kteří jsou dlouhodobě pobývajícími rezidenty v EHP, Švýcarsku či EU či mají ve státě EU pobyt za účelem vědeckého výzkumu a na jejich rodinné příslušníky s dlouhodobým pobytem
4. držitele azylu nebo doplňkové ochrany v ČR a jejich rodinné příslušníky s dlouhodobým pobytem na území České republiky
5. státní příslušníky třetích zemí s povolením k pobytu za účelem studia na území ČR či jiného státu EU, za účelem výměnných pobytů žáků, neplacené odborné přípravy nebo dobrovolné služby
6. státní příslušníky třetích zemí, kteří jsou obětí obchodování s lidmi nebo obdrželi pomoc k nedovolenému přistěhovalectví s povolením k pobytu na území České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie za tímto účelem
7. držitele modré karty, kteří získali svou kvalifikaci v zemi EU.
Krok č. 2 Zjistěte, jaké jsou požadavky na uznání Vaší profesní kvalifikace

Jaké jsou požadavky pro výkon mé profese?
Požadavky pro výkon Vaší profese naleznete v databázi regulovaných povolání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V databázi je též pod každým povoláním uveden uznávací orgán, na který se můžete v případě pochybností obracet.
Krok č. 3 Obstarejte si veškeré doklady

Jaké doklady musím doložit k žádosti o uznání své profesní kvalifikace?
1. vyplněný formulář žádosti

Formulář naleznete v databázi regulovaných povolání po rozkliknutí Vašeho povolání. Nachází se vždy na konci stránky. Formulář taktéž naleznete na stránkách MŠMT .
Formulář obsahuje seznam dokumentů, které musíte k žádosti doložit. Formulář je jednotný pro všechna povolání. Požadavky na jednotlivá povolání se liší. Dokládat proto budete pouze ty dokumenty, které se vztahují k Vašemu povolání a které jsou uvedeny pod Vaším povoláním v databázi regulovaných povolání. (Kupříkladu ne u všech povolání musíte dokazovat zdravotní způsobilost, u některých musíte dokázat formální středoškolské vzdělání a nemusíte prokazovat praxi, u jiných naopak musíte prokazovat praxi atd.)
2. doklad o odborné kvalifikaci či jeho úředně ověřenou kopii

Dokladem o odborné kvalifikaci může být vysvědčení, diplom či doklad o odborné praxi. Pokud je jím vysvědčení nebo diplom, musíte k němu vždy doložit doklad, ze kterého je patrná skladba studia, tj. jaké předměty jste absolvovali. Takovým dokumentem je kupříkladu dodatek diplomu (Diploma Supplement). Doklad o odborné praxi nemá formalizovanou podobu.
Jak má vypadat doklad o odborné praxi?

Doklad o odborné praxi nemá předepsanou formální podobu. Musí jít ale vždy o doklad vydaný zaměstnavatelem, ve kterém je uvedeno jméno regulované činnosti, délka praxe v dané regulované činnosti, pozice, ve které jste regulovanou činnost vykonávali, výčet činností, které jste v rámci své pozice vykonávali. Pokud jste regulovanou činnost vykonávali v pozici osoby samostatně výdělečně činné, pak se praxe dokládá realizovanými projekty. Zároveň je nutno doložit dobu, ve které jste jako OSVČ působili.
Pokud nepředkládáte originál dokladu, musíte předložit jeho ověřenou kopii.
Úřední ověření není potřeba, pokud lze doklad ověřit pomocí administrativní spolupráce (systémem IMI).
Jaké dokumenty lze ověřit pomocí administrativní spolupráce (systémem IMI)?

Pomocí systému administrativní spolupráce lze ověřit doklady o kvalifikaci, která byla získána v zemích EU.
3. překlad dokladů o odborné kvalifikaci

Doklady musí být přeloženy do češtiny. Překlad nemusí být pořízen soudním tlumočníkem. Pokud uznávací orgán pochybuje o pravosti překladu a nelze-li jeho správnost ověřit pomocí systému IMI, může si soudní překlad vyžádat.
4. kopii dokladu totožnosti

Doklad totožnosti musíte předložit v kopii. Uznávací orgán Vás může zažádat o originál k nahlédnutí.
5. doklad o zaplacení správního poplatku

Správní poplatek činí 2000 Kč. Pokud je uznávacím orgánem profesní komora, stanoví výši poplatku profesní komora. Poplatek můžete zaplatit kolkem, který zakoupíte na jakékoli pobočce České pošty.
Krok č. 4 Odevzdejte svou žádost

Kam se odevzdává žádost o uznání odborné kvalifikace?
Žádost se všemi náležitými přílohami odevzdejte uznávacímu orgánu. Uznávací orgán pro Vaše konkrétní povolání je uveden v databázi regulovaných povolání pod Vaším regulovaným povoláním. Žádost můžete odevzdat i na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Obecně ale doporučujeme obracet se přímo na uznávací orgán. Pokud žádost odevzdáte na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, prodlouží se doba vyřízení o mezikrok předání Vaší žádosti Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy uznávacímu orgánu.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Centrum pro uznávání odborných kvalifikací
Karmelitská 7, 118 12 Praha 1
tel.: 234 811 376 tel.: 234 811 579
e-mail: qualifications@msmt.cz
www.msmt.cz
Krok č. 5 Vyčkejte na vyřízení žádosti

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?
Jakmile žádost s kompletní dokumentací odevzdáte uznávacímu orgánu a ten v ní neshledá žádné nedostatky, začíná běžet zákonná lhůta vyřízení žádosti. Zákonná lhůta vyřízení žádosti je 60 dní. Pokud jde o zvláště složitý případ, může se lhůta prodloužit i na 90 dní.
Krok č. 6 Vyřízení žádosti

Během 60ti denní lhůty na vyřízení Vaší žádosti uznávací orgán porovná, zda Vaše odborná kvalifikace odpovídá kvalifikaci vyžadované v ČR.
Automatické uznávání
Pokud žádáte o uznání odborné kvalifikace v tzv. sektorových profesích, nebude Vaše kvalifikace porovnávána, ale bude automaticky uznána.
Co jsou sektorové profese a kdy bude moje kvalifikace automaticky uznána?

Sektorovým profesemi jsou:
advokát
auditor
architekt
lékař, zubní lékař a farmaceut
všeobecná sestra a porodní asistentka
veterinární lékař
Pokud působíte v sektorové profesi, Vaše profesní kvalifikace bude uznána v případě, že máte oprávnění vykonávat sektorovou profesi v zemích EU, EHP či Švýcarsku a započali jste své studium nejdříve k referenčnímu datu uvedenému ve směrnici 2005/36/ES. Referenční data se pro jednotlivé obory a země liší. Konkrétní referenční datum Vašeho oboru naleznete v příloze V směrnice 2005/36/ES.
Pokud jste studium započali před referenčním datem, avšak studia dokončili až po tomto datu a vykonávali jste povolání po dobu nejméně 3 let v průběhu 5 let předcházejících dni vydání potvrzení o této praxi, bude Vaše kvalifikace taktéž automaticky uznána.
Jaký může být výsledek řízení Vaší žádosti o uznání odborné kvalifikace?
Vaše žádost může být:
1. vyřízena kladně

Pokud nebudou rozdíly mezi Vaší kvalifikací a kvalifikací vyžadovanou pro výkon povolání v ČR vyšší než jeden stupeň, bude Vaše kvalifikace uznána.
Písemně obdržíte rozhodnutí o uznání odborné kvalifikace.
Rozhodnutí slouží pouze pro výkon povolání, neopravňuje Vás ke studiu v navazujícím oboru, ani Vás neopravňuje k užívání českého akademického titulu odpovídajícího uznané kvalifikaci.
2. mohou Vám být nařízena kompenzační opatření

Pokud uznávací orgán shledá podstatné rozdíly mezi Vaší kvalifikací a kvalifikací vyžadovanou pro výkon povolání v ČR, nařídí kompenzační opatření. Za takovéto rozdíly se považuje kupříkladu to, že součástí Vašeho studijního programu nebyly předměty vyžadované v ČR, že Váš studijní program byl kratší než odpovídající program v ČR atd.
Cílem těchto opatření je doplnit Vaši kvalifikaci tak, aby odpovídala kvalifikaci požadované v ČR.
Můžete si vybrat ze dvou možností, jak svou kvalifikaci doplníte:
1. složením rozdílové zkoušky
Co je rozdílová zkouška?

Rozdílová zkouška má zpravidla ústní a písemnou část. Zaměřuje se na prověření způsobilosti pro výkon povolání. Skládá se před uznávacím orgánem, na vysoké škole, nebo na instituci, která se danou oblastí zabývá. Obvykle se provádí v češtině. Směrnice 2005/36/ES, kterou se uznávání kvalifikací řídí, ale nijak nestanoví jazyk, ve kterém by zkouška měla probíhat. Zkouška je zpoplatněna. Výše poplatku není fixně stanovena, nesmí však přesáhnou 5000 Kč.
2. absolvováním adaptačního období
Co je adaptační období?

Adaptační období je období, kdy budete vykonávat povolání pod dohledem odborníka. Jeho součástí může být i doplnění vzdělání. Délku i obsah adaptačního období stanoví uznávací orgán. Délka adaptačního období nesmí překročit tři roky. Potvrzení o absolvování adaptačního období vydá zaměstnavatel.
3. záporné vyřízení žádosti

Pokud jsou rozdíly mezi Vaší kvalifikací a kvalifikací požadovanou v ČR zásadní, uznávací orgán Vaši kvalifikaci neuzná.
Co dělat v případě, že je Vaše žádost zamítnuta?

Do 15 dnů od doručení rozhodnutí se můžete proti rozhodnutí odvolat formou podání rozkladu.
Kam podat žádost o rozklad?

Rozklad musíte podat k odvolacímu orgánu, který je uveden v databázi regulovaných povolání pod Vašim povoláním. O rozkladu rozhoduje ministr nebo vedoucí odvolacího orgánu na základě návrhu jím jmenované komise.
Za jak dlouho bude moje žádost o rozklad vyřízena?

Vaše žádost o rozklad musí být vyřízena do 30 dnů od zahájení řízení o rozklad. Pokud jde o složitější případ, je-li třeba někoho předvolat, vypracovat znalecký posudek atd., může se lhůta prodloužit na 60 dnů.
Co dělat v případě, že je má žádost zamítnuta i po odvolání?
V takovém případě Vám nezbývá nic jiného než si kvalifikaci doplnit v ČR.