Uznávání vysokoškolského studia
Krok č.1 Ověřte si, zda Váš diplom lze uznávat

Nejdříve se ujistěte, zda vůbec lze Váš diplom uznávat.
Jaký typ vzdělání lze uznávat?

Uznávat lze pouze ukončený stupeň vysokoškolského studia, tj. diplom vypovídající o ukončeném stupni vysokoškolského studia (o ukončeném bakalářském, magisterském či doktorandském stupni). Toto vzdělání musí být získáno na škole, která byla ve Vaší zemi akreditována Ministerstvem školství.
Akademicky uznávat nelze závěrečné certifikáty, potvrzení o absolvování rekvalifikačních kurzů atd. Akademické uznávání není v žádném případě uznávání profesních kvalifikací, přestože jedním z požadavků na kvalifikaci potřebnou pro výkon profese může být i vysokoškolské vzdělání. Více o uznávání profesních kvalifikací se dozvíte v záložce uznávání za účelem zaměstnání, či pod heslem uznávání profesních kvalifikací ve slovníčku pojmů.
Akademicky uznat nelze ani vysvědčení vydaná školou, která není akreditována ministerstvem školství ve Vaší zemi.
Krok č. 2 Zjistěte, jaký je Váš uznávací orgán

Jak naleznu školu provozující obdobný studijní obor?

V adresáři vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy lze vyhledávat vysoké školy dle oborů.
Jakmile naleznete svůj obor či obor příbuzný Vašemu oboru, najděte si obor na stránkách školy, která ho provozuje. Zde se dozvíte, jaká je náplň studijního programu, tedy jaké předměty jsou vyučovány a kolik vyučovacích hodin je jim věnováno. Abyste získali lepší představu o českém systému vzdělávání a mohli porovnat Váš obor s oborem, který jste vystudovali, uvádíme odkazy jednak na schéma českého vzdělávacího systému, jednak na profily vybraných vzdělávacích systémů zemí, ze kterých migranti v ČR nejčastěji pochází.
Kam se obrátit, pokud nemohu najít příbuzný studijní obor v nabídce českých vysokých škol?

Pokud máte pochybnosti o tom, zda škola, kterou jste našli ve vyhledávači, provozuje Váš obor, či zda se obor, který jste vystudovali, shoduje s oborem, který škola nabízí, můžete kontaktovat danou vysokou školu.
Pokud máte pochybnosti o tom, která z českých vysokých škol Vámi vystudovaný obor provozuje, obraťte se na odbor vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT)
odbor vysokých škol
Karmelitská 7
Praha 1, 118 12
nostrifikace@msmt.cz
tel: 234 811 238
V okamžiku, kdy jste nalezli veřejnou vysokou školu, kde se vyučuje obor obdobný tomu Vašemu, nalezli jste i kontaktní místo, kam se obracet s dotazy ohledně Vašeho procesu uznávání.
Krok č. 3 Obstarejte si veškeré doklady

1. vyplněný formulář žádosti

Formulář je dostupný na stránkách vysoké školy, která provozuje Váš studijní program.
Grafická úprava formulářů jednotlivých škol se může lišit. Vždy však obsahuje základní identifikační informace, jako je jméno a příjmení absolventa zahraniční vysoké školy, datum narození, adresu trvalého bydliště, korespondenční adresu, název a adresu zahraniční vysoké školy, název studijního oboru a programu, datum zahájení a skončení studia.
2. úředně ověřenou kopii legalizovaného diplomu vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem

Diplom rozhodně neodevzdávejte v originále, ale v kopii.
Aby byla zaručena pravost kopie, kopii si musíte nechat legalizovat, úředně ověřit českým notářem a přeložit českým soudním tlumočníkem.
3. úředně ověřenou kopii legalizovaného dodatku diplomu či přehledu absolvovaných zkoušek vyhotovenou českým notářem a přeloženou českým soudním tlumočníkem

Pokud máte k dispozici dodatek diplomu, předložte dodatek diplomu. Dodatek diplomu (Diploma Supplement) je standardizovaný dokument vydávaný v zemích, které se zúčastnily Boloňského procesu.
Pokud nemáte k dispozici dodatek diplomu, předložte přehled absolvovaných zkoušek. Nemá standardizovanou podobu, ale vždy z něj musí být patrná skladba studia (absolvované předměty) a počet vyučovacích hodin v rámci každého předmětu.
Stejně tak jako diplom i dodatek diplomu či přehled absolvovaných zkoušek musí být legalizován, úředně ověřen českým notářem a přeložen českým soudním tlumočníkem.
4. dokumenty, které uznávací orgán může vyžadovat v případě pochybností

Pokud má vysoká škola pochybnosti, může od Vás vyžádat doplňující dokumenty. Může jimi být kupříkladu dokument, který dokládá, že Váš studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělání. Takový dokument Vám obvykle vydá Ministerstvo školství v zemi, kde jste získali vysokoškolské vzdělání.
Vysoká škola Vás může také zažádat o doplňující informace o náplni Vašeho vysokoškolského studia v zahraničí, které by ji lépe pomohly zhodnotit srovnatelnost studia. Na uměleckých školách Vás pak kupříkladu může zažádat o předložení programu absolventského vystoupení atd.
Co dělat v případě, že si nemohu opatřit diplom či dodatek diplomu/přehled absolvovaných zkoušek?

Pokud nemáte potřebné dokumenty, nemůžete žádat o uznání zahraničního vzdělání.
Pokud jste však držitelem doplňkové ochrany či azylu, chybějící doklady můžete nahradit čestným prohlášením.
Krok č. 4 Odevzdání

Žádost se všemi dokumenty odevzdejte na vysoké škole, která provozuje Váš studijní program. Obvykle se odevzdává na zahraničním oddělení, studijním oddělení, či na podatelně. Vždy je dobré kontaktovat konkrétní vysokou školu a ujistit se, kam nejlépe kompletní žádost odevzdat.
Žádost můžete odevzdat:
1. osobně

Nejjednodušší a nejjistější volbou je dostavit se na příslušnou vysokou školu a odevzdat žádost osobně. Pracovník vysoké školy s Vámi ještě může projít Vaši žádost se všemi dokumenty a upozornit Vás na případné dílčí nedostatky. Vyhnete se tak zdlouhavému procesu písemných upomínek a vyřízení své žádosti urychlíte.
2. žádost může odevzdat Váš zákonný zástupce

Žádost za Vás může odevzdat Váš zmocněnec na základě Vašeho zmocnění k zastupování ve věci žádosti o uznání Vašeho vysokoškolského vzdělání. Aby Váš zástupce prokázal zmocnění správnímu orgánu, musíte mu k tomu písemně udělit plnou moc.
Formulář pro zplnomocnění Vašeho zástupce naleznete po kliknutí na odkaz vpravo.
3. korespondenční vyřizování žádosti

Teoreticky můžete svou žádost vyřídit i korespondenčně, nashromáždit veškeré dokumenty a zaslat je na příslušnou vysokou školu. Některé vysoké školy odmítají korespondenční vyřizování. Pokud se tedy chystáte svou žádost vyřizovat korespondenčně, vždy konzultujte danou vysokou školu. Korespondenčním vyřízením stoupají náklady nejen vysoké škole, ale i Vám. Celý proces se navíc prodlouží o dobu doručení.
Vyřizovat uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání korespondenčně tedy rozhodně nedoporučujeme.
Krok č. 5 Vyřízení žádosti

Jaká je lhůta na vyřízení žádosti?

Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je 30 dní. Pokud jde ale o složitý případ, může se prodloužit až na 60 dnů.
Lhůta začíná běžet až v okamžiku, kdy odevzdáte kompletní žádost se všemi přílohami a pracovník vysoké školy (či jiného uznávacího orgánu) v ní neshledal žádné nedostatky a přijal ji.
Po podání žádosti Vám nezbývá než čekat na vyjádření příslušného úřadu. Doporučujeme, abyste v době, kdy běží lhůta pečlivě vybírali svou poštu na adrese, kterou jste uvedli v příloze žádosti, popřípadě zplnomocnili zástupce, který bude přebírat Vaši doporučenou poštu a informovat Vás o ní. Vysoká škola Vás totiž může vyzvat k doplnění informací.
Dotazy o stavu své žádosti proces nijak neurychlíte. Úřad kontaktuje až v okamžiku, kdy po uplynutí 30 dní neobdržíte vyrozumění.
Co se děje během lhůty na vyřízení žádosti?

Během 30denní lhůty na vyřízení Vaší žádosti vysoká škola porovná, zda se skladba předmětů Vašeho studia a rozsah hodin věnovaný jejich výuce shoduje se skladbou předmětů a počtem vyučovacích hodin, který se výuce jednotlivých předmětů věnuje v ČR.
Pro Vaši orientaci zde uvádíme graf struktury studia na českých školách.
Konkrétní skladba předmětů a počet hodin věnovaný jejich výuce se samozřejmě liší dle oboru, který jste absolvovali.
Automatické uznávání
Pokud jste absolvovali vzdělání v zemích vázaných bilaterální (tzv. ekvivalenční) dohodou (Maďarsko, Spolková republika Německo, Polsko, Slovinsko), pak nebude obsah Vašeho studijního programu ani počet vyučovacích hodin věnovaných jednotlivým předmětům porovnáván. Po předložení všech požadovaných dokumentů Vám bude vydáno osvědčení o vzdělání. Bilaterální dohody se ale nevztahují na veškeré typy vzdělání ve výše uvedených zemích. Pokud jste tedy vzdělání získali ve výše zmíněných zemích, je třeba si pečlivě ověřit, na jaký konkrétní typ vzdělání se tato dohoda vztahuje.
Krok č. 6 Jaký může být výsledek řízení Vaší žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání?

1. kladné vyřízení žádosti

Pokud se obsah studia i počet vyučovacích hodin věnovaných výuce jednotlivých předmětů shoduje se strukturou studia obdobného oboru v ČR, bude Vaše žádost o uznání vysokoškolského vzdělání vyřízena kladně. Do 30 dnů od doručení kompletní žádosti na úřad obdržíte rozhodnutí. Vaše vzdělání je oficiálně považováno za rovnocenné obdobnému vzdělání v ČR a Váš diplom může být užit jako doklad o vzdělání potřebný k přijímacímu řízení na VŠ, či jako doklad prokazující kvalifikaci u neregulovaných povolání.
To Vás nicméně neopravňuje k užívání českého akademického titulu. Nadále můžete užívat titul, který jste získali v zahraničí (kupříkladu MBA atd.).
2. záporné vyřízení žádosti

Pokud se obsah studia i počet vyučovacích hodin během studia výrazně liší od obdobných studijních programů v ČR, bude Vaše žádost zamítnuta.
Co dělat v případě, že je Vaše žádost zamítnuta?
Pokud obdržíte zamítavé rozhodutí k Vaší žádosti, máte právo se do 15 dnů od doručení rozhodnutí odvolat.
Jak probíhá odvolání?
Pokud vysoká škola rozhodne záporně, můžete podat odvolání k nadřízenému orgánu vysoké školy, tedy k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Odvolání podáte prostřednictvím vysoké školy, která původně vyřizovala Vaši žádost. Pokud však o uznání v prvním stupni rozhodovalo MŠMT či jiné ministerstvo, proti jeho zamítavému rozhodnutí se k ministerstvu podává rozklad. O rozkladu rozhoduje ministr v čele příslušného ministerstva.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT)
odbor vysokých škol
Karmelitská 7,118 12 Praha 1
tel.: 234 811 705 (111), fax: 234 811 790, http: www.msmt.cz
email: nostrifikace@msmt.cz
Co dělat v případě, že neuspějete ani při odvolání proti rozhodnutí na MŠMT?
Pokud MŠMT rozhodne záporně o Vašem odvolání proti rozhodnutí, nezbývá Vám nic jiného než vystudovat daný obor v ČR.